קטגוריות
מאמרים

אלרגיה

אלרגיה

תופעת האלרגיה מוכרת וידועה בקרב הציבור כולו ואנשים רבים סובלים ממנה, אם באופן קל ופשוט ואם בצורה חמורה או מסכנת. כיום ידועים סוגים שונים של אלרגיה הנבדלים זה מזה במקור הגורם את תסמיני האלרגיה, בדרגת החומרה והטיפול הנדרשים וכמובן בדרגת הסיכון שבה נמצא אותו מטופל. בנוסף לכך בשנים האחרונות ישנם יותר ויותר טיפולים לאלרגיה, בין אם אלה טיפולים המיועדים להקלה על התסמינים החיצוניים ובין אם אלה טיפולים שמטרתם לגרום לאלרגיה להיעלם, כלומר לרפא את המטופל ממנה.

אלרגיה היא בעצם מצב שבו הגוף מזהה מרכיב או גורם מסוים כסכנה ולכן כאשר גורם זה נוגע בגוף או נצרך דרך אחת המערכות (נשימה או בליעה בדרך כלל) מתרחש תהליך של תקיפת הגורם על מנת להרחיק אותו מהגוף, כפי שקורה כאשר הגוף חש בסכנה. זו הסיבה לתופעות המתרחשות אצל אנשים אלרגיים בזמן התקף.

כיום אפשר למצוא אלרגיה כמעט לכל מרכיב, צמח, מוצר מזון או אפילו חומר גלם הקיימים בעולם – כותנה או פוליאסטר, מוצרי חלב, אגוזים וקטניות, ביצים או ירקות ופירות מסוגים שונים, פרח מסוים ועוד. דרגות החומרה עשויות לנוע החל מגירוי בעור או תסמינים שכלל לא מפריעים לתפקוד היומיומי והשגרתי, דרך הימנעות מולטת מצריכה או מגע עם אותו גורם ועד סכנה אמיתית לבריאות ולחיים במידה ומתרחש מגע בין הגוף לבין הגורם לאלרגיה. זו הסיבה שחשוב מאד לאבחן את האלרגיה בצורה נכונה ומדויקת ככל האפשר ועל סמך אבחנה זו לקבוע כיצד להתמודד עם התופעות בחיי היומיום.

תסמינים של אלרגיה הנחשבים לקלים הם גירויי בעור או נזלת כרונית, תסמינים שכדאי ומומלץ להימנע מהתרחשותם עשויים להיות רגישות ונפיחות במערכת העיכול, ריבוי דמעות בעיניים או קושי בנשימה ותסמינים העלולים אפילו לסכן את הבריאות עלולים להיות התקף של קוצר נשימה, התנפחות העור, גירוי חזק בעור והתרחבות של כלי הדם. כל מי שיש לו אלרגיה יודע בדרך כלל איך עליו להיות מוכן לכל מצב, מה עליו לברר או לשאול בנוגע לשהייה בסביבה שאינו מכיר ומה עליו לבקש באופן מיוחד במידה וניתנת לו האפשרות לכך.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על נזלת אלרגית